ENGELSİZ YAŞAM BAKIM REHABİLİTASYON VE AİLE DANIŞMA MERKEZİ

30 Nisan 2015 tarihinde geçici kabulü yapılmış olup personel alımı ile ilgili ihaleler tamamlanmış 43 personel Hizmet Alımı olarak işe başlatılmıştır.
 

  • Kuruluş Müdür Vekili Hatice ŞENSES'tir..
  • 60 yatak kapasiteli olarak ruhsal ve zihinsel engelli kadınlara hizmet vermektedir.
  • 2016 Nisan ayı içinde engelli kabulüne başlanmıştır.
  • 7870m² taşınmaz üzerinde 5 (beş) ev 1 (bir) idari binadan oluşmaktadır.
Nisan 2016 tarihinde hizmete açılan Kırıkkale Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü kimsesiz, korunmaya, bakıma ve/veya yardıma muhtaç 18 yaş ve üstü, hafif ve orta düzeyde zihinsel engelli kadın bireylere yatılı bakım, eğitim ve rehabilitasyon hizmeti vermek amacıyla kurulmuştur. Kurumumuz, nitelikli bir yaşam sürdürmekte güçlük çeken birey ve grupların maddi, manevi ve sosyal yoksunluklarının giderilmesini ve ihtiyaçlarının karşılanmasını, sosyal sorunlarının önlenmesini ve çözümlenmesine yardımcı olunmasını ve hayat standartlarının iyileştirilmesini amaçlamaktadır.
Toplam 48 yatak kapasitesi ile hizmet veren kurumumuzda 1 Müdür, 1 Müdür Yrd. ,  1 Sosyal Çalışmacı, 1 Sosyolog, 4 Hemşire,  1 Ambar Memuru,  2 Hizmetli dışında hizmet alımı yoluyla çalışan 43 personel olmak üzere toplam 54 personel görev yapmaktadır.Hiçbir maddi amaç gütmeyen, bir devlet kurumu olan Kırıkkale Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü’ nün bünyesindeki uygulama mutfakları, eğitim ve Tv odaları, çok amaçlı etkinlik alanları ve revir engellerimizin hizmetine her daim açıktır. Engellilerimizin mutluluk ve huzuru amaçlanarak binamızda düzenlenen faaliyetlerin yanı sıra grup sorumlularımızın takibinde sosyal etkinlikler, piknikler, gezi faaliyetleri düzenlenmektedir. Ailelerini özleyen engelli bireylerimizin ailelerine kavuşması için de gereken çaba gösterilmektedir.

Kuruluşta yatılı olarak kalan engelli bireylerin bakımı, sağlık problemi olan zihinsel engellilerin sağlık kontrolleri ve tedavileri, gerekli durumlarda sevkleri ve rutin ilaç kullanan engellilerin ilaç almaları 24 saat takip altındadır. Engellilerimizin her türlü kontrol ve tedavileri bağlı bulunulan sağlık kuruluşları ile beraber koordineli olarak yine sağlık personelimizin takibi altında yürütülmektedir. Günlük yemek, temizlik ve diğer tüm ihtiyaçları bakım elemanları tarafından karşılanırken, yatılı bir bakım merkezi olan kuruluşumuzda 7 gün 24 saat esasına dayalı olarak nöbet hizmeti sürdürülmektedir. Güvenlik hizmet alımı ve kamera donanımı sayesinde de kuruluşumuzun dış güvenliği takip edilmektedir.