YARIM TENCERE ETKİNLİĞİ YAPILDI.

       Sığınmacılar, ülkelerinde ki iç savaşlar neticesinde,  güvende yaşayabilecekleri ülkelere göç etmektedirler. İl Göç İdaresi Müdürlüğü kayıtlarına göre ilimizde 4217 sığınmacı mevcut olup bu sayı giderek artmaktadır. “Sığınmacıların Sosyal ve Ekonomik Yaşama Entegrasyonu” projesinde yapılacak faaliyetler ile ilimiz insanı ile ilimizde bulunan sığınmacıların birlikte yaşama, birbirini anlama, yardımlaşma ve sığınmacıların sosyal ve ekonomik yaşama uyum sağlaması hedeflenmektedir. Kalkınma Bakanlığı ve Ahiler Kalkınma Ajansının desteği ile 120.000 TL bütçe ayrılan bu projenin paydaşları Bahşili Kaymakamlığı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Kırıkkale Sevgi Anneleri Derneği ve Kırıkkale Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’dür. Projenin 6 aşaması vardır:

Temel Türkçe Eğitimi

Bu proje kapsamında çocuklar, gençler ve yetişkinler olmak üzere üzere 110 sığınmacıya 128 saatlik A1 modüllü Türkçe Dil Eğitimi verilecektir. İlk aşamada 40 Sığınmacıya Kırıkkale Lisesinde cumartesi ve pazar günleri Türkçe Eğitimi verilmeye başlanmıştır. Türkçe eğitimi Arapça tercümanlarının yardımıyla sağlanmaktadır. Eğitim süresince Sığınmacıların kurs yerine ulaşımları servis araçları ile sağlanmaktadır. Açılan ilk kurs 24.01.2016 tarihinde bitecek olup 35 kişilik iki kurs daha açılmıştır.

Kamu Kurumlarının Tanıtılması

Bu proje kapsamında 310 Sığınmacıya kamu kurum ve kuruluşları hakkında bilgi verilecektir. Sığınmacıların sıklıkla müracaat ettikleri Sağlık, Emniyet, Aile ve Sosyal Politikalar, Göç İdaresi, Afad ve Acil Durum Müdürlükleri hakkında bilgilendirme yapmak üzere el broşürleri hazırlanarak, kamu kurum ve kuruluşlarının tanıtımı yapılacaktır. Broşürde Sığınmacıların acil durumda iletişime geçeçekleri telefon numaraları ve kamu hizmetlerinden nasıl yararlanacakları konusunda bilgiler yer alacaktır. Kamu kurumlarının tanıtılmasına yönelik ilk olarak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü toplantı salonunda Kırıkkale İlini ve Türkiyeyi anlatan bir bilgilendirme toplantısı yapılmıştır. Toplantıda bireyler kendi kültürleriyle Türk kültürünü karşılaştırma fırsatı bulmuştur. Sığınmacılar bilgilendirme toplantısında memnuniyetlerini dile getirmişlerdir.
 
Sportif Faaliyetler (Futbol Maçları)

Bu proje kapsamında 100 Sığınmacının katılımıyla futbol maçları düzenlenecektir. Sığınmacılardan kurulacak futbol takımları ile İlimizdeki vatandaşların kurduğu takımlar arasında futbol turnuvaları düzenlenecektir. Maç öncesi ve sonrasında katılımcılara ikramlarda bulunulacaktır. Projenin bir ayağı olan futbol maçlarını yapmak üzere 15.12.2015 tarihinde Saat:17.30’da Osmangazi Mahallesi Atlantik Halı sahasında Sayın Vali Yardımcımız Dr. Ayhan ÖZKAN ve İl Protokolünün de katılımıyla futbol maçı yapılmıştır. Proje kapsamında Sığınmacılara ayakkabı ve forma verilmiştir.
 
Çanakkale- Gelibolu Gezisi

Proje kapsamında ülkemizin kültürel değerlerinin anlatılması, geçmişimiz hakkında bilgi verilmesi ve kültürel ilişkilerin geliştirlmesi amacıyla 50 Sığınmacıyla Çanakkale-Gelibolu gezisi gerçekleştirilecektir. Ulaşım ve konaklama hizmetleri proje bütçesinden karşılanacaktır.
 
Kardeş Aile Etkinliği

Sığınmacıların ilimiz insanlarıyla daha sıcak ilişkiler kurması açısından, sığınmacı aileler ile Kırıkkale’den gönüllü aileler bir araya getirilerek karşılıklı kardeş aile edinmeleri sağlanacaktır. Bu kapsamda kardeş aile etkinliği ile 50 Sığınmacı aile ve toplamda 250 Sığınmacı ve Kırıkkaleli aileler ile yemek toplantılar düzenlenecektir. Kardeş Aile Etkinliğinin ilk adımı olarak 19.01.2016 tarihinde saat 18.00’de Sayın Valimiz Ali KOLAT’ın da katılımıyla Makro AVM’de yemek programı düzenlenmiştir.
 
Yarım Tencere Kampanyası
 
Sığınmacıların ilimiz insanlarıyla iletişiminin kuvvetlenmesi, kültürel olarak kaynaşmanın sağlanması amacıyla oluşturulan Yarım Tencere kampanyasıyla, 50 Sığınmacı aile ve toplamda 250 Sığınmacının katılımıyla ve sığınmacıların yemek erzağının alınması suretiyle yemek hazırlamaları sağlanarak Kırıkkaleli ailelerle beraber yemek yenilmesi planlanmaktadır.
Yarım Tencere Kampanyasının ilk adımı olarak 24.03.2016 tarihinde saat 19.00’da Sayın Valimiz Ali KOLAT’ın da katılımıyla  Kaletepe Mahallesi Uygun tepe cami karşısındaki evde yaşayan Sığınmacı Sabah Hamed ve ailesi ziyaret edilerek orada hep beraber akşam yemeği yenilmiştir. Yemeğin ardından Sayın Valimiz Ali KOLAT ve eşi Hanımefendi İlksen KOLAT çocuklara oyuncak hediye etmiştir. Çocuklar verilen hediyeler karşısında çok mutlu oldular. Sığınmacı aile, sıcak bir ortamda Sayın Valimiz Ali KOLAT ile sohbet etme imkanı buldular. İl Müdürümüz Zühtü BOZDEMİR, “Sığınmacıların Sosyal ve Ekonomik Yaşama Entegrasyonu” Projesi hakkında detaylı bilgi verdi. Günün anısına fotoğraflar çekilerek ziyaret ölümsüzleştirildi. Daha sonra Kırıkkale’ye yeni gelmiş bir Sığınmacı aile ziyaret edildi. Sayın Valimiz Ali KOLAT, kötü koşullar altında yaşayan aileye gerekli hizmetlerin sunulacağını, onların bizim misafirimiz olduğunu, onlara gerekli misafirperverliği yapacağımızı ifade etti. İl Müdürümüz Zühtü BOZDEMİR ise Müdürlüğümüzün sunduğu uygun hizmet modellerinden ailenin yararlanması için gerekli çalışmaların başlatılacağını belirtti. Aile Sayın Valimize ve ziyarete katılanlara özverilerinden dolayı teşekkür etti. Ziyaretin ardından program sona erdi.


Sonraki Sayfa: YAŞLILAR HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI

Önceki Sayfa : DUYURU