"SIĞINMACILARIN SOSYAL VE EKONOMİK YAŞAMA ENTEGRASYONU" PROJESİNİN KAPANIŞI DÜZENLENEN İFTAR PROGRAMI İLE GERÇEKLEŞTİ

    23.06.2016 tarihinde Mersan Congresiumda  Aile ve Sosyal Politikalar Tarafından yürütülen  “ Sığınmacıların  Sosyal ve Ekonomik Yaşama Entegrasyonu” projesinin  kapanışı, düzenlenen iftar programı ile gerçekleşti
   Programa Sayın Valimiz M.İlker HAKTANKAÇMAZ, İl Göç İdaresi Müdürü Mesut ERDOĞAN, İl Müdürümüz Zühtü BOZDEMİR ve eşi Şirin BOZDEMİR ,Sevgi Anneleri Derneği Başkanı Mediha KUŞDEMİR, Sığınmacılar ve davetliler katıldı.
   Sayın Valimiz HAKTANKAÇMAZ ve İl Müdürümüz BOZDEMİR iftar öncesinde programa katılan tüm sığınmacılarla tek tek ilgilendiler. Sığınmacıların dertlerini dinleyip onlarla sohbet ettiler hep birlikte açılan oruçların ardından dualar edildi. Yemeğin ardından İl Müdürümüz Zühtü BOZDEMİR Proje ile ilgili Sunum yaparak detaylı bilgi verdi. Program çekilen toplu fotoğrafın ardından son buldu.

 
SIĞINMACILARIN SOSYAL VE KÜLTÜREL YAŞAMA KATKILARI
Sığınmacılar, ülkelerindeki iç savaşlar neticesinde,  güvende yaşayabilecekleri ülkelere göç etmektedirler. Kırıkkale İl Göç İdaresi kayıtlarına göre ilimizde 4215 sığınmacı mevcuttur ve her geçen gün sayıları daha da artmaktadır.
            Kalkınma Bakanlığı ve Ahiler Kalkınma Ajansının desteği ile 120.000 TL bütçe ayrılan bu projenin paydaşları Bahşili Kaymakamlığı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Kırıkkale Sevgi Anneleri Derneği ve Kırıkkale Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’dür. Proje kapsamında hedef kitle olarak 1070 sığınmacıya destek ve yardımda bulunulması planlanmıştır.
            Gerek sığınmacı sayısının artışından gerekse sığınmacıların hem şehrimizde hem de kendi aralarında daha iyi sosyalleşmeleri açısından bu sayısının üstünde bir rakam olan 1200 kişiye ulaşılarak proje tamamlanmıştır. İletişim kolaylığı adına proje bazında 2 Arapça- Farsça tercümanla çalışılarak sığınmacıların her anlamda bizimle iletişim kurmaları sağlanmıştır.
Türkçe Dil Eğitimine katılmak isteyen sığınmacıları tespit etmek amacıyla meslek elemanlarımız eşliğinde tercümanlarımız İl Göç İdaresi’ne giderek gönüllü olan isimleri belirlemişlerdir. Sığınmacılar, Bu projenin yürütülmesinden duydukları memnuniyeti sürekli dile getirmektedirler.
Proje içinde 5 temel faaliyet bulunmaktadır.

  1. FAALİYET: Temel Türkçe Dil Eğitimi

Bu proje kapsamında çocuklar, gençler ve yetişkinler olmak üzere 110 sığınmacıya 128 saatlik A1 modüllü Türkçe Dil Eğitimi verilmiştir.
İlk aşamada 40 sığınmacıya Kırıkkale Lisesinde Cumartesi-Pazar günleri Türkçe eğitimi verilmiştir.
Eğitim süresince sığınmacıların kurs yerine ulaşımları servis araçlarıyla sağlanmıştır. Açılan ilk kursun 24.01.2016 tarihinde bitmesiyle beraber 26.03.2016 tarihinde 40 kişilik iki kurs daha açılmıştır. 3 kursun sonunda toplamda ise 120 sığınmacıya temel Türkçe dil eğitimi verilmiştir.
Kursiyerlerimize hem teorik hem uygulamalı dersler verilmiş, verilen kurslar sayesinde, sığınmacılar Türkçe öğrenerek Türk vatandaşlarla iletişim kurmada yol kat etmişlerdir. Kurs sürecinde diyalog çalışmaları ve Uygulamalı
 eğitimlerle kalıcı öğrenmeler sağlandı.
Kursiyerlerimize kurs sürecinde ve sonrasında kullanmaları için Temel Seviye Türkçe Dil Eğitim Kitapları dağıtıldı. Ders molalarında eğlenceli vakit geçirildi ve kaynaşmak adına piknik organizasyonları düzenlendi.
2. FAALİYET : Kamu Kurumlarının Tanıtılması
Proje kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü toplantı salonunda 310 sığınmacıya projede istihdam edilen iki tercüman ve meslek elemanlarınca kamu kurum ve kuruluşların tanıtımı yapılmıştır.
Sığınmacılar için ihtiyaç duydukları Sağlık, Emniyet, Aile ve Sosyal Politikalar, Göç İdaresi, Afad ve Acil Durum Müdürlükleri hakkında bilgilendirme yapmak üzere el broşürleri hazırlanmıştır. Broşürde sığınmacıların acil durumda iletişime geçecekleri telefon numaraları ve kamu hizmetlerinden nasıl yararlanacakları konusunda bilgiler yer almaktadır.
3.FAALİYET: Sportif Faaliyetler
Bu faaliyetimizde 100 sığınmacının katılımıyla sığınmacılardan kurulan futbol takımları ve ilimizdeki vatandaşların kurduğu takımlar arasında futbol turnuvaları düzenlendi. Maç öncesi ve sonrasında katılımcılara ikramlarda bulunuldu. Futbol turnuvaların ilk  maçı 15.12.2015 tarihinde Osman Gazi mahallesi Atlantik Halı Sahasında vali yardımcımız Dr. Ayhan ÖZKAN ve il protokolünün katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Proje kapsamında sığınmacılara ayakkabı ve forma hediye edilmiştir. Futbol maçları her hafta Perşembe günleri devam etmiştir.
4. FAALİYET: Kardeş Aile Etkinliği
            Sığınmacıların İlimiz insanlarıyla daha sıcak ilişkiler kurması açısından, Sığınmacı aileler ile Kırıkkale’den gönüllü aileler bir araya getirilerek karşılıklı kardeş aile edinmeleri sağlanmıştır. Bu kapsamda kardeş aile etkinliği ile 50 Sığınmacı aile ve toplamda 250 Sığınmacı ve Kırıkkaleli aileler ile yemekli toplantılar düzenlenmiştir. 
Kardeş aile etkinliğinin ilk adımı olarak 19.01.2016 tarihinde Sayın Valimiz Ali KOLAT’ın da katılımıyla yemek programı düzenlenmiştir.
22.06.2016 tarihinde ise Dem Otel’de Sığınmacılarımızla iftar programı düzenlenmiştir.
5.FAALİYET: Yarım Tencere Kampanyası
            Sığınmacıların ilimiz insanlarıyla iletişiminin kuvvetlenmesi, kültürel olarak kaynaşmanın sağlanması amacıyla oluşturulan Yarım Tencere kampanyasıyla, 50 Sığınmacı aile ve toplamda 250 Sığınmacının katılımıyla ve sığınmacıların yemek erzakının alınması suretiyle Sığınmacıların evlerinde yemek hazırlamaları sağlanarak Kırıkkaleli ailelerle beraber yemek yenilmiştir.
Bu ziyaretlerde yapılan sohbetlerle sığınmacıların dert ve sıkıntıları dinlenmiş çözüm adına fikirler verilmiştir.
6. FAALİYET: Çanakkale Gezisi
            45 sığınmacıyla birlikte ülkemizde özel ve önemli bir yeri olan Çanakkale Gelibolu’ya gezi düzenlenmiştir. Bu gezide amacımız kültürel ve tarihi değerlerimizi onlara tanıtmak ve ortak bir paydada buluşmaktı. 
 
PROJE ÇIKTILARI
            Bu projeyle birlikte kamuoyunda farkındalık oluşmuş,  gerekli rehberliklerin ardından sığınmacılar İl Müdürlüğümüzün sunduğu hizmetlerden yaralanmışlardır. Bu bağlamda 13 kişiye Sosyo Ekonomik Destek(SED) Yardımı, 17 sığınmacı da Evde Bakım hizmetinden faydalanmaktadır.
Ortaklarımızdan olan Halk Eğitim Merkezi sığınmacıların dil eğitimi almalarının öneminin farkına varmış, proje eğitimlerinin bitişinin ardından Sığınmacılara kendi bünyesinde Temel Türkçe Dil Eğitimi vermeye başlamıştır.
Farkındalık oluşturan projemiz ile İl Müftülüğü Bağlarbaşı Fatih Camiinde ve Azize Camiinde hem çocuklara hem de yetişkin olmak üzere yaklaşık 100 Sığınmacıya Kur-an kursu açılmıştır.
            Sığınmacılarımızın, muhacirliğin getirdiği zorluklardan bir nebze olsun kurtulmaları için, bizler; Kırıkkale Halkı olarak ensar olma bilinciyle ev sahipliğimizi daha ileri bir noktaya taşımaya çalışmaktayız.
Bu proje kapsamında bizlere Türkçe dil eğitimi, Kardeş Aile, Yarım Tencere, Sportif faaliyetlerimiz ve Çanakkale Gezimizde katkıda bulunan İl İdarecilerimize ve Kırıkkale Halkımıza teşekkür ediyoruz.


Sonraki Sayfa: Sayın Belediye Başkanımız Mehmet SAYGILI Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdu Müdürlüğünde Kalan Çocuklarla Sahurda Bir araya Geldi

Önceki Sayfa : ŞEHİTLİK ZİYARETİ