SIĞINMACILARIN SOSYAL VE EKONOMİK YAŞAMA ENTEGRASYONU PROJESİ KAPSAMINDA FUTBOL MAÇI YAPILDI

Sığınmacılar, ülkelerinde ki iç savaşlar neticesinde,  güvende yaşayabilecekleri ülkelere göç etmektedirler. Kırıkkale İl Emniyet Müdürlüğü kayıtlarına göre ilimizde 3530 sığınmacı mevcut olup bu sayı giderek artmaktadır. Bu projede yapılacak faaliyetler ile ilimiz insanı ile ilimizde bulunan sığınmacıların birlikte yaşama, birbirini anlama, yardımlaşma ve sığınmacıların sosyal ve ekonomik yaşama uyum sağlaması hedeflenmektedir.
Kalkınma Bakanlığı ve Ahiler Kalkınma Ajansının desteği ile 120.000 TL bütçe ayrılan bu projenin paydaşları Bahşili Kaymakamlığı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Kırıkkale Sevgi Anneleri Derneği ve Kırıkkale Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’dür. Proje kapsamın da hedef kitle olarak 1070 sığınmacıya destek ve yardımda bulunulması planlanmaktadır. Paydaşların ortak çalışmalarıyla bölge genelinde ki sığınmacı konumunda bulunan kişilere Türkçe dil öğretimi, kamu kurumlarının tanıtılması, bölge halkı ile kaynaşmayı sağlayacak sosyal aktiviteler ile sığınmacıların sosyal hayata entegrasyonu sağlanmaya çalışılacaktır.
Bu proje kapsamında verilecek Türkçe Dil Eğitiminde 3 grup halinde sığınmacı çocuklar, gençler ve yetişkinler olmak üzere Halk Eğitim Merkezinde 128 saatlik A1 modüllü Türkçe eğitim verilecektir. Türkçe eğitimi Arapça tercümanlarının yardımıyla sağlanacaktır. Eğitim süresince yararlanıcıların kurs yerine ulaşımları sağlanacak eğitim yerinde ikramlarda bulunulacaktır. Sığınmacı ailelere kamu kurum ve kurumlarının tanıtımı yapılarak ihtiyaç duyabilecekleri konularda bilgi sahibi olmaları da sağlanacaktır.
Sığınmacıların ilimiz insanlarıyla daha sıcak ilişkiler kurması açısından, sığınmacıların gönüllü ailelerle bir araya getirilerek kardeş aile edinmeleri sağlanacaktır. Bunun dışında yarım tencere kampanyasıyla, sığınmacıların da yemek erzakı alması suretiyle yemek hazırlamaları sağlanarak Kırıkkaleli ailelerle beraber yemekler düzenlenecektir. Ayrıca kültürel kaynaşmayı sağlamaları amacıyla Çanakkale-Gelibolu’ya gezi düzenlenecektir.
Sığınmacılardan kurulacak 4 futbol takımı ile halkımız arasında futbol turnuvaları düzenlenecektir. Projenin bir ayağı olan futbol maçlarını yapmak üzere İl Müdürlüğümüzce 15.12.2015 tarihinde Saat:17.30’da Osmangazi Mahallesi Atlantik Halı sahasında futbol maçı programı düzenlenmiştir. Düzenlenen futbol programına, Vali Yardımcımız Dr. Ayhan Özkan, İl Jandarma Komutanı Albay İsa Çakmak, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Müftüsü Bekir Gerek, Sığınmacı aileler ve davetliler katıldı. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Zühtü Bozdemir, proje hakkında davetlilere bilgiler verdi. Proje kapsamında Sayın Vali Yardımcımız Dr. Ayhan ÖZKAN Sığınmacılara ayakkabı ve forma hediye etti. Maçın ardından yapılan kokteyl ile program son buldu. 


Sonraki Sayfa: ASDEP TOPLANTISI YAPILDI

Önceki Sayfa : İŞ HAYATINA UYUM SEMİNERİ YAPILDI.