“Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Bireylere Yönelik Ulusal Eylem Planı” Toplantısı Gerçekleşti

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı koordinasyonunda Otizmli bireye sahip ailelerin ve otizmli bireylerin artan ihtiyaçlarını ve çeşitlenen taleplerini karşılamak ve yaşam kalitelerini artırmak, ailelere destek vermek, sistemli ve nitelikli bakım hizmetlerinin sunulabilmesini sağlamak için uygun politikaların gerçekleştirilmesine yönelik “Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Bireylere Yönelik Ulusal Eylem Planı” hazırlanarak 03 Aralık 2016 tarihinde resmi Gazete yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Ulusal Eylem Planı Sayın Başbakan Binali YILDIRIM himayelerinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliği kapsamında  düzenlenen  etkinlikte kamuoyu ile paylaşılmıştır.

28/09/2017 tarihinde “Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Bireylere Yönelik Ulusal Eylem Planı” kapsamında İl Müdürlüğümüzde, Vali Yardımcısı Dr. Ayhan ÖZKAN başkanlığında Eylem planında yer alan kurum ve kuruluşların temsilcileri ile toplantı gerçekleşti.

Vali Yardımcısı ÖZKAN başkanlığında gerçekleşen toplantıya; Kırıkkale Belediye Başkan Yardımcısı Harun ULUSOY, Kırıkkale Üniversitesi Rektöre Yard. Prof. Dr. Osman ÇAĞLAYAN, İl Müdürümüz  Hatice UĞURLU, İl Sağlık Müdürü Dr. Feramis Ender GÜNGÜNEŞ, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur ATAR, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Veli KARACAKÖYLÜ, Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Arif AY, İl Basın Halkla İlişkiler Müdür V. Gülcan YILDIZ, Tüm Engelliler Derneği Temsilcisi Hıdır KUŞCU katıldı.

Toplantıda Otizm Spektrum Bozukluğu olan bireylere yönelik farkındalık çalışmaları ve kurumlar arası iş birliği, erken tanı, tedavi ve müdahale zincirinin kurulması, ailelere yönelik hizmetlerin geliştirilmesi, eğitsel değerlendirme, özel eğitim, destek eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinin geliştirilmesi, istihdam süreçleri ve çalışma hayatı, sosyal hizmet, sosyal yardım ve toplumsal yaşama katılım gibi konular konuşuldu.


Sonraki Sayfa: Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyon Toplantısı Yapıldı

Önceki Sayfa : "Compass- Göçmen ve Sığınmacıları Doğru Yöne Yönlendirme" Projemiz Kabul Edildi