ÖPÜLESİ ELLERE DESTEK PROJESİNİN AÇILIŞI YAPILDI

12.08.2015 tarihinde Ömer ÜLTEN isimli yaşlımızın evinde Öpülesi Ellere Destek Projesinin açılışı yapıldı. Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan programa  Valimiz Sayın Ali KOLAT , İl Protokolü, Yaşlı Hizmet Merkezi üyelerimiz ve davetliler katıldı. Valimiz Sayın Ali KOLAT, yaşlı vatandaşımız Ömer ÜLTEN’in evini boyadı, yaşlı bireylerimizle sohbet etti. Valimiz Sayın Ali Kolat, yaptığı konuşmada: “ Devletimiz, Hükümetimiz ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığımız, muhtaç ailelere destek projelerine çok büyük önem veriyor.  Özellikle son yıllarda gerek ısınma yardımı, gerek erzak yardımı, gerekse evde bakım hizmetleri anlamında vatandaşlarımızın ihtiyaçları hassasiyetle takip ediliyor. Biz her zaman olduğu gibi vatandaşlarımızın yanındayız. Bugün de gördüğünüz gibi Ömer Ülten Bey’in evini boya badana yapıyoruz. Biz Valilik olarak kim aç ve açıkta ise, kim yardıma muhtaç ise onun yanındayız.” dedi.
Ardından İl Müdürümüz Zühtü BOZDEMİR yaptığı konuşmada: “Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Onlara saygıda kusur etmemeli onların hayır dualarını almak için her türlü ihtiyaçlarına cevap vermeliyiz. Bu niyetle İl müdürlüğümüz ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı  iş birliği ile çıktığımız bu yolda öpülmeye değer ellerimize, yaşlılarımıza ziyaretlerde bulunduk onlarla sohbetler ettik,onların geçmişlerini yad ettik ,dertlerine ortak olup yalnız olmadıklarını ve çok değerli olduklarını hissettirdik” dedi.
Ayrıca İl Müdürümüz “Öpülesi Ellere Destek Projesi 146.000 TL bütçeye sahiptir. 1 yıllık projede hedef, maddi durumu yeterli olmayan, evde tek başına ya da karı koca yaşayan ve bakımlarını yapmakta güçlük çeken 65 yaş üstü yaşlılarımıza temizlik, çamaşır yıkama, fatura ödeme ve psiko-sosyal destek gibi hizmetlerde bulunmaktır. Proje kapsamında 2 (iki) araç hizmet alımı yolu ile kiralanmış olup,  4 (dört) temizlik personeli istihdam edilmiştir. Bugüne kadar 89  (seksen dokuz) hanedeki 100 (yüz) yaşlı bireylerimiz ikişer kez ziyaret edilerek 178 ziyaret gerçekleşmiştir. Sadece 3 (üç) hane ev ziyaretlerimizi kabul etmemiştir. Ziyaretlerde 15 (on beş) hanede temizlik, 40 (kırk) hanede erzak yardımı, 10 (on) hanede sıcak yemek hizmeti, 5 (beş) hanenin de fatura ödeme işlemleri gerçekleştirilmiştir. Projenin bir diğer aşamasında ise 100 yaşlı kişinin, ihtiyacı olan eksiklikleri ve gereksinimleri tespit ederek, proje süreci içerisinde periyodik olarak temizlik, bakım ve onarım, badana boya hizmetleri gerçekleştirilecektir. Bütün bu yapılanlar da gösteriyor ki devletimiz sosyal devlet olmanın gereği olarak bu proje vasıtasıyla yaşlılarımızın elini öpüyor, çamaşırını bulaşığını yıkıyor, boya badanasını yapıyor kısaca kendisine bir ömür hizmet eden yaşlısına hizmetkâr oluyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Valiliğimiz olarak bizler de tüm yaşlılarımızın emrinde olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz”. diyerek konuşmasına son Verdi.
Verilen ikramların ardından programa son verildi ve Müdürlüğümüz çalışanlarınca badana boya hizmetine devam edildi. 


Sonraki Sayfa: VEDA YEMEĞİ

Önceki Sayfa : ÇOCUKEVLERİNDE ÜNİVERSİTE HEYECANI