İLİMİZDE AİLE EĞİTİM PROGRAMI EĞİTİCİ EĞİTİMİ BAŞLADI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan ve ailelerin sorun çözme kapasitelerini artırmaya yönelik koruyucu ve önleyici bir sosyal politika hedefi olan Aile Eğitim Programı (AEP)’nın daha fazla aileye ulaşması ve yaygınlaştırılması amacıyla planlanan AEP Eğitici Eğitimi başladı.

22-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında yapılacak Aile Eğitimi kapsamında Eğitici Eğitimi Programının açılışı 22 Mayıs tarihinde İl Müdürlüğümüz konferans salonunda gerçekleştirildi.

Program açılışına Aile ve Toplum Hizmetleri Daire Başkanı Rahime BEDER ŞEN, Vali Yardımcısı Dr. Ayhan ÖZKAN, İl Müdürümüz Hatice UĞURLU, İl Müftüsü Şahin YILDIRIM, İl Halk Sağlığı Müdürü Feramiş GÜNGÜNEŞ, Milli Eğitim Müdür Yrd. Adnan ŞENER ve sertifika eğitimini alacak meslek elemanları katıldı.

Aile Eğitici Eğitimi; Kırıkkale Üniversitesi Eğitim bilimleri Fakültesi Psikolojik, Rehberlik ve Danışmanlık Bölümü, Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlileri, Kırıkkale Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Yozgat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden Formatörler tarafından gerçekleştirilecektir. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Müftülüğü, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğünden toplam 23 meslek elemanın hafta boyunca sürecek 30 saatlik eğitim sonunda katılımcılara Eğitici Eğitimi Sertifikası verilecektir. Bir hafta sürecek bu eğitim sonucunda Aile Eğitimi alan meslek elemanlarının kendi kurumlarında ailelere bu eğitimi vermeleri planlanmaktadır.

Aile Eğitimi gündelik hayatın bütününü kuşatan iletişim, hukuk, iktisat, medya ve sağlık alanlarında konular içeriyor. Eğitimin amacı haklarını ve sorumluluklarını bilen; demokratik değerlere ve insan haklarına saygılı; beden, zihin, ahlak, duygu bakımından dengeli ve sağlıklı gelişen; yaşadığı çevreye duyarlı; yapıcı, yaratıcı ve verimli bireylerin yetişmesi amaçlanmaktadır.

Eğitim Programının Açılış Konuşmasında  İl Müdürümüz Hatice UĞURLU; aile eğitim programının içeriğinden bahsederek, eğitici kadrosunun bu alanda faydalı olabilecek akademisyenlerden oluştuğunu, eğitim bitiminde eğiticilerin, alanda donanımlı bir şekilde hizmet vereceklerine inandığını ve eğitimi başarılı bir şekilde tamamlayacaklarına güvendiğini, paydaş kurumlar ile bu alanda birlik içerisinde eğitimlerin yaygınlaşması adına çalışmaların devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanı Rahime BEDER ŞEN yapmış olduğu konuşmasında; Aile Eğitim Programının yaygınlaşmasının ülkemizde koruyucu önleyici hizmet alanında önemli bir adım olduğunu, Koruyucu Önleyici Hizmet alanında eksiklikler olduğunu, Kırıkkale İli için bu alanda başlatılan eğitimin ailelere büyük katkı sağlayacağına inandığını, Kırıkkale Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından bu konuya gereken hassasiyetin gösterilmesinden ve açılan Eğitici Eğitimi Programından memnuniyet duyduğunu dile getirdi

Kırıkkale Vali Yardımcısı Dr. Ayhan ÖZKAN; aile içerisinde iletişim önemini vurgulayarak, duygusal zekanın iletişimdeki yerinden bahsetti. Aile birliğinin korunması gerektiği ve bu kapsamda eşlerin sağlıklı iletişim kurabilmeleri adına aile içerisindeki rol paylaşımları konusunda dikkat edilecek hususlar hakkında bilgiler verdi. 


Sonraki Sayfa: "Aile Haftası" Etkinliği Gerçekleştirildi.

Önceki Sayfa : AEP Eğitici Eğitimi'nin 2. Günü Gerçekleştirildi.