"Ev Hanımlarına Yönelik Finansal Okuryazarlık Semineri" Gerçekleşti.

28/03/2018 tarihinde  İl Müftülüğü Konferans Salonunda ‘’Ev Hanımlarına Yönelik Finansal Okuryazarlık Semineri’’ gerçekleşti.
 
Bakanlığımız Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü önderliğinde  gerçekleşen seminerde, para yönetimi, gelir, harcama, birikim, varlık, borç, tasarruf, yatırım, yatırım araçları ve bireysel emeklilik sistemi gibi hususlar anlatıldı.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser USTAOĞLU’nun konuşması ile başlayan seminerde Ustaoğlu “Bakanlık olarak kadınların toplumsal yaşamın her alanında daha fazla ve daha aktif bir şekilde yer alması konusunda en önemli öncelik olarak belirledik. Tüm taraflarla çalışmalarımıza bu yolda devam ediyoruz. Ekonomilerin önemli sermayesi insandır. İnsana yatırım ülkelerin gelişmişliklerinin en önemli göstergesidir. Yatırım ve tasarrufun sürdürülebilir bir büyüme ve ekonomik kalkınma için ne kadar gerekli olduğu bugün toplumun tüm kesimleri tarafından bilinmekte. Sürdürülebilir büyüme için sadece tasarruf etmek yeterli olmamakta. Aynı zamanda bu tasarrufların verimli alanda kullanılması önem kazanmakta. Bu noktada finansal okuryazarlık seviyesinin yükseltilmesi, girişimciliğin teşvik edilmesi ve finansal desteklerin sağlanması hayati bir değer taşıyor. Toplumdaki bireylerin finansal okuryazarlık durumu arttıkça ve girişimcilik desteklendikçe sermaye birikimi yükselmekte, bu gelişmeler ise üretimi ve yeni istihdam olanaklarını beraberinde getirmekte."

Ustaoğlu, yeni kalkınma yaklaşımında beşeri ve doğal kaynakların doğru kullanımı, eşitlik, sosyal adalet, demokratikleşme, sivil toplum çalışmalarının yaygınlaştırılması ve güçlendirilmesi gibi unsurların ön plana çıkarıldığını ifade etti.
İnsan kaynağı açısından potansiyel iş gücünü oluşturan kadın nüfusunun bilgi, yetenek ve tecrübelerinden yeteri kadar yararlanmamanın, dünya ve Türkiye için çok ciddi bir kayıp olduğunu vurgulayan Ustaoğlu, şunları kaydetti:
"Kadınların ekonomik hayatta gerek çalışan gerekse işveren statüsünde girişimci konumunda yer almaları, ülkelerin ekonomik refahı ve kalkınmışlığına sunacağı katkılar noktasında son derece değerlidir. Kadınların çalışma hayatına büyük oranda katılması ve daha aktif girişimcilik alanında bulunmaları, gelişen ekonomiler için stratejik bir öneme sahip. Kullanılmayan insan kaynağı potansiyelini etkin hale getirmenin ve yeni iş sahaları oluşturmanın, kadın girişimciliğinin teşvik edilmesinden geçtiği bilinmektedir. Bu bilgilendirme toplantılarında nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımızda ve genç kızlarımızda para kavramı, bütçe, borç yönetimi, kredi kartı, gelir, gider, tasarruf ve yatırım araçları gibi konularda bilgilendirmeyi ve vereceğimiz bilgiler doğrultusunda kavramlara yönelik farkındalığı artırmayı hedefliyoruz." Dedi.
Sayın Valimiz M.İlker HAKTANKAÇMAZ’ın konuşması ile devam eden program da HAKTANKAÇMAZ "Bu tür programların esasında çok kabiliyetli olan Anadolu kadınının kapasitesini arttırıcı faaliyetler olduğuna işaret eden Vali Haktankaçmaz ise, “ Bu faaliyet çerçevesinde hem aile ekonominize katkıda bulunacak ve aile ekonomisini çok daha doğru bir şekilde yürütebileceksiniz, hem de ülke ekonomisine katkıda bulunacak bilgiler edinip o yönde gayret göstereceksiniz." dedi. Program,Finansal Okuryazarlık Eğitmeni Hande KILIÇ’ın sunumu, Türkiye Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü İş ve Meslek Danışmanı Altuğ ALTUNDAĞ’ın sunumu ile devam etti.

Seminere, Kırıkkale Valisi Mehmet İlker Haktankaçmaz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu, İl Müdürümüz Hatice Uğurlu, İŞ KUR Müdürü Arif AY,TOBB Kırıkkale Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Suna Arpaçay, Türkiye Gramen Mikrofinas Programı Bölge Müdürü Emin Lafçı ve çok sayıda davetli katıldı.


Sonraki Sayfa: 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Şehitlerini Anma Günü Programı Öncesi Toplantı Gerçekleştirildi.

Önceki Sayfa : 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Öncesi Müzikli Eğlence Programı