DÜNYA KADINLAR GÜNÜ PROGRAMI İLİMİZDE FARKINDALIK YARATTI

08/03/2017 tarihinde Valiliğimiz himayelerinde İl Müdürlüğümüz tarafından İlimiz Hüseyin Kahya Parkında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği düzenlendi.

Söz konusu etkinliğe Sayın Valimiz M.İlker HAKTANKAÇMAZ, Belediye Başkanı Mehmet SAYGILI, Vali Yardımcımız Dr. Ayhan ÖZKAN, İl Jandarma Komutanı İsa ÇAKMAK, İl Emniyet Müdürü Mahmut ÇORUMLU, İl Müdürümüz Hatice UĞURLU, Kurum Kuruluş Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri katıldı. Programa katılamayan  Ak Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan CAN ve Mehmet DEMİR 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlama mesajı gönderdi.

Program Sivil Toplum Temsilcisi Sevgi Anneleri Başkanı Mediha KUŞDEMİR’in konuşmaları ile başladı. Akabinde günün anlam ve önemine istinaden konuşmalarını yapan İl Müdürümüz Hatice UĞURLU “Kadın hakları meselesini cinsiyet üzerine kurulmuş bir mücadeleye indirgememeliyiz. Çünkü kadın sadece kadın değildir;  annedir,  eştir, her şeyden önce insandır. Kadına hak ettiği değeri vermediğimiz yerde insan hakkından söz edemeyiz.
 
Dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınların fikrî ve duygusal katkısını karar mekanizmalarımıza hakkıyla katabildiğimiz zaman, daha yaşanabilir, daha huzurlu bir dünyaya erişeceğimize yürekten inanıyoruz
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlık teşkilatı olarak bizler  kadınlara yönelik koruyucu, önleyici, eğitici, geliştirici ve rehabilite edici sosyal hizmet faaliyetlerini yürüterek  koordinasyonu sağlamaktayız. Bununla birlikte maalesef  tüm dünyanın sorunu kadına karsı şiddetle de mücadele etmekteyiz.

Kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve haksızlıkların ortadan kalkması adına hepimizin üstlenmesi gereken sorumluluklar var. Bu işi ne sadece eğitime, ne sadece siyasete, ne sadece hukuka, ne sadece medyaya havale edebiliriz ‘Bütün kadınlar, bütün erkekler, bütün kurumlar, bütün STK'lar, medya ve konuya duyarlı bütün kesimler elini taşın altına koymalıdır. Birlikte yol almak için ellerinden gelen gayreti göstermelidir. Bu sıkıntılı durumun altından ancak bu şekilde kalkabileceğimizi düşünüyorum. Hepinizi bizlerle çalışmaya davet ediyorum.
 
Toplumumuzda güçlü bir erkeklik onurundan söz edilir. Şiddet en başta bu onura yakışmaz .Biz de buradan seslenelim; daha çok kalp, daha çok onur kırılmadan kendimize dönmeli ve insanlığımızı hatırlamalı, şiddet uygulamaktan uzak durmalı, Kadın Hakk’ın nurudur’ diyen Mevlana Hazretlerine kulak vermeliyiz. Kadına Şiddet, İnsanlığa İhanettir”  kadının toplumdaki seçkin yerine ilişkin çok sayıda örneklerde dolu tarihimiz, medeniyetimiz, kültürümüz ve dinimizde şiddete yer yoktur” dedi.

Daha Sayın Valimiz M.İlker HAKTANKAÇMAZ günün anlam ve önemine binaen konuşmalarını yaptı.

Bir insan olarak kadına uygulanan fiziksel,ekonomik,psikolojik her türlü şiddete dur demek için, adaletli toplum güçlü yarınlar temennisiyle Protokol ve davetliler güvercin uçurdu. Pembe ve mor balonlar gökyüzüne bırakıldı. Kadınlarımıza karanfil dağıdıtıldı.


Sonraki Sayfa: Mühimmat ve Garnizon Komutanı Arslan'dan Çocuklarımıza Ziyaret.

Önceki Sayfa : Elektronik Belge Yönetim Sistemi(EBYS) Eğitimi Verildi