Bakan KAYA Kırıkkale Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü İle Şiddet Önleme ve İzleme Merkezinin Açılışını Gerçekleştirdi.

24 Kasım 2017 tarihinde İlimize ziyarette bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül SAYAN KAYA İl Müdürlüğümüz binasında hizmet veren Kuruluşumuz Şiddet Önleme ve İzleme Merkezinin açılışını gerçekleştirdi.
Bakan KAYA ilk olarak Kırıkkale Kültür Merkezinde Öğretmenler Günü etkinliğine katıldı. Düzenlenen etkinlikte kız çocuklarının eğitimine yönelik faaliyetler hakkında konuşmalarını yaptı. Sonrasında Kırıkkale Belediyesi tarafından engellilerin sosyal ve ekonomik yaşama tutunmasına yönelik hayata geçirilen "Engelsiz Kafe"nin açılışını yaptı.

Akabinde İl Müdürlüğümüze gelen Bakan KAYA Müdürlüğümüzden hizmet alan vatandaşlar, Şehit, Gazi ve Gazi Yakınları ile yakından ilgilendi sohbet etti. Sonrasında Şiddet Önleme ve İzleme Merkezinin açılışını yapan Bakan KAYA açılışta yaptığı konuşmada, "Biz kadına şiddet, insanlığa ihanettir diyoruz." dedi.

Bakan Kaya, kadın, çocuk engelli, yaşlı, şehit yakını ve gaziler başta olmak üzere, toplumun tüm kesimlerine yönelik etkin bir hizmet anlayışıyla yollarına devam ettiklerini ifade etti.
 
Bakanlık olarak yürütülen çalışmalara da değinen Kaya, sosyal yardım ve sosyal hizmetlere ayırdıkları bütçenin tarihin en yüksek seviyelerine ulaştığını aktardı.
 
Bakan Kaya, son 10 yılda Türkiye'nin orta insani gelişmişlik düzeyinden yüksek insani gelişmişlik düzeyine yükseldiğine işaret ederek, 15 yıllık dönem içinde atılan adımlarla bu ülkede yaşayan her kesimin imkan ve fırsatlardan acil bir şekilde yararlanmasının önünün açıldığını kaydetti.
 
Hizmet anlayışında köklü bir değişikliğe gittiklerini de aktaran Kaya, "Bizim için başarının ölçüsü bu ülkenin her bir ferdinin evinde, işinde mutlu olması. Hiç kimsenin kendini çaresiz ve yalnız hissetmemesi. Bu nedenle sosyal politikalarda kadınlarımızı güçlendirmeyi hedefe koyduk. İnanıyoruz ki kadın güçlü olursa aile güçlü olur, güçlü ailelerle güçlü toplumu inşa ederiz ve güçlü toplumla ülkemiz daha büyür daha da gelişir. Attığımız adımlarla aile kurumun güçlü bir şekilde ayakta kalması için ve ŞÖNİM'leri 81 ile yaygınlaştırmak üzere çalışıyoruz" dedi.
 
Bakan Kaya, il müdürlükleri aracılığıyla ailelere ve kadınlara kesintisiz hizmet verdiklerini vurgulayarak, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:
 
"Burada açılan şiddet önleme ve izleme merkeziyle 7/24 esasıyla çalışacak şekilde tüm kadınlarımızı şiddetten korumaya, şiddete uğrayan kadınlarımıza her türlü desteği devlet olarak sunmaya devam edeceğiz. Bugün şiddet önleme ve izleme merkezlerimizin sayısını Türkiye'de 81 ile yaygınlaştırmak üzere çalışıyoruz. Bugün 68 ilimizde ŞÖNİM'lerimiz hizmet vermekte ama 81 ilde inşallah en kısa zamanda şiddet önleme ve izleme merkezlerimizi açmış olacağız. Çocuklarımızın aile ortamında huzur ve güven içinde yetişmelerini istiyoruz. Bunun için son dönemde, haziran ayında çok önemli bir dönüşümü tamamladık. Artık çocuk yetiştirme yurtları ve yuvaları dönemi tarih oldu. Yurtlarımızın ve yuvalarımızın tamamını ev tipi modele dönüştürdük. Artık Türkiye'nin 81 ilinde bin 191 çocuk evimizde ve 100'ün üzerideki Sevgi Evleri sitelerimizde, çocuklarımızı, devletimizin evlatlarını geleceğe en güçlü şekilde hazırlıyoruz."
 
Kadınların güçlenmesi için var güçleriyle çalıştıklarını da bildiren Kaya, kadınların eğitim ve istihdamda hak ettikleri düzeye ulaşmaları için önemli tedbirler aldıklarını, almaya devam ettiklerini kaydetti.
 
Bakan Kaya, gelişmenin önündeki en önemli engelin şiddet olduğuna inandıklarını da vurgulayarak, "İnsani değerlere yönelik en ciddi tehdidi şiddet olarak görüyoruz. Şiddetin olduğu yerde huzur, güven ve gelişmeden söz edilemez. Her şiddet olayı aynı zamanda hukuk ihlali ve bir insan hakkı ihlalidir. Şiddeti meşru gösteren hiçbir anlayışı da kabul etmemiz mümkün değildir.”dedi.
 
Açılışın akabinde Bakan KAYA Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi ve İl Müdürlüğümüzü gezdi personelle sohbet etti. İl Müdürümüz Hatice UĞURLU İl Müdürlüğümüz ve hizmetleri hakkında Bakan KAYA’ya bilgi sundu.
 
Bakan Kaya, açılışın ardından Çocuk Evlerinde kalan çocuklarımızı ziyaret etti.

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kırıkkale Şube Başkanlığını da ziyaret eden Bakan Kaya, burada şehit yakınları ve gazilerle bir araya geldi.

Açılışa, Kırıkkale Valisi Mehmet İlker HAKTANKAÇMAZ, AK Parti Kırıkkale Milletvekilleri Ramazan CAN, Abdullah ÖZTÜRK ve Mehmet DEMİR, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet SAYGILI AK Parti İl Başkanı Nuh DAĞDELEN, İl Müdürümüz Hatice UĞURLU ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

Programın sonunda Sayın Bakan,Valimiz,Milletvekillerimiz ve  Kırıkkale İlindeki Kurum amirlerinin de katılımı ile İl Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda İl Müdürlüğümüz ve bağlı kuruluşlarca yürütülen hizmetler hakkında detaylı brifing verildi.


Sonraki Sayfa: 20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ KUTLANDI

Önceki Sayfa : 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü Kapsamında Müdürlüğümüzce Etkinlikler Gerçekleştirildi.