8 Mart Dünya Kadınlar Günü İlimizde Coşkuyla Kutlandı

08/03/2018 tarihinde Valiliğimiz himayelerinde İl Müdürlüğümüz tarafından İlimiz Hüseyin Kahya Parkında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği düzenlendi.


Söz konusu etkinliğe Sayın Valimiz M.İlker Haktankaçmaz, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Programa, Cumhuriyet Başsavcısı Erdoğan Bayrakdar, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız, İl Jandarma Komutanı Albay İbrahim Ayhan Vural İl Müdürümüz Hatice Uğurlu, Kurum Kuruluş Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri katıldı.

Program Sivil Toplum Temsilcisi Kadın Dayanışma ve Destekleme Derneği Başkanı Müzeyyen ÖZHAVZALI’nın konuşmaları ile başladı Kırıkkale Barosundan Av. Melis VARLI TANÇ’ın konuşmaları ile devam etti.

Akabinde günün anlam ve önemine istinaden konuşmalarını yapan İl Müdürümüz Hatice UĞURLU “.Kadın sorunları, diğer toplumsal ve insani sorunlardan ayrı tutulamaz. Kırıkkale de kadına yönelik her türlü şiddetin ortadan kaldırılmasını amaçlayan "Kadına Yönelik Şiddet İl Eylem Planı 2018-2020"nin hayata geçirmiş bulunmaktayız.  Eylem planı ayrıca tüm kamu ve kuruluşları sorumluluklarını yerine getirmesini sağlayacak etkin bir izleme ve değerlendirme mekanizmasını içermekte olup, toplumsal şiddet ve özellikle kadına yönelik şiddet konusunda çalışama başlatılmasında öncü rol oynayacaktır. Ülkemizde bu temel prensibi hayata geçiren güzel gelişmeler yaşanmaktadır.
Hükümetimiz öncü çalışmaları ile kadına karşı şiddetle etkin bir mücadele gerçekleştirmektedir. Kadın istihdamının önündeki engeller kaldırılmakta ve en önemlisi toplumumuzun huzuru, geleceğimizin teminatı için aile birliğinin güçlenmesi yönünde politikalar yürütülmektedir. Hem kadını, hem erkeği ailenin korunması için seferberliğe davet eden projeler geliştirilmektedir.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün, kadınların, eşitlik, bağımsızlık, özgürlük, politik ve ekonomik haksızlıkların giderilmesi, cinsel ayrımcılığın sona erdirilmesi, kadınlara uygulanan her türlü şiddetin önlenmesi, saygın yaşam ve insan onuruna yaraşır çalışma koşullarının sağlanması yolunda verdikleri mücadelenin simgesi olduğuna inanıyoruz.”  Dedi.

Sayın Valimiz M.İlker HAKTANKAÇMAZ “Kutsal varlık olan anneler ve toplumun her alanında olması gereken kadınlar inşallah Türkiye'de de her geçen gün çok daha güçleneceğini ifade eden Haktankaçmaz, şöyle konuştu:
"Türkiye'nin nüfusunun yarısı kadın. Kadınların olmadığı bir ülkede millet olarak yarımız yok demektir. Yani yüzde 50 kapasiteyle çalışıyoruz demektir. Kadınlarımıza yönelik çok güzel çalışmalarımız var kamu kurumlarında, sivil toplum kuruluşlarında. Bu çalışmaların devam etmesi birlik ve beraberlik ruhunun sağlanmasında bu durumun çok önemli bir yeri var. Türk kadını her alanda kendini gösterir yeter ki o imkan sağlansın. Bugün yada dün sınırlarda, savaşlarda bu millet ve bayrak için hayatını feda eden kahraman şehitlerimizi bu kadınlarımız yetiştirmişlerdi. Yeri geldi kendisi bizzat mühimmatı yüklenip cepheye taşıdı. Türk kadını bütün zorlukların üstesinden geldi gelmeye de devam edecek. İnşallah bu çalışma ve gayretlerle Türk kadını çok daha iyi yerlere gelecek ve ülkemizin kalkınması için çok büyük katkılar yapacak. Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum." Dedi.
 

Bir insan olarak kadına uygulanan fiziksel,ekonomik,psikolojik her türlü şiddete dur demek için, adaletli toplum güçlü yarınlar temennisiyle pembe ve mor balonlar gökyüzüne bırakıldı.Ankara Kırıkkaleliler Vakfı Başkanı Aytekin Araç tarafından gönderilen  karanfiller kadınlarımıza dağıtıldı.


Sonraki Sayfa: 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Öncesi Müzikli Eğlence Programı

Önceki Sayfa : 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Farkındalık Yaratmak Amacıyla Stant Açıldı