5395 SAYILI KANUN KAPSAMINDA İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI


2 ayda bir toplanan İl Koordinasyon Kurulunun  2016 yılındaki ilk toplantısı  13.01.2016 tarihinde Saat: 10.00’da İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda Valimiz Sayın Ali KOLAT’ın başkanlığında yapılmıştır. Toplantıya Valimiz Sayın Ali KOLAT’ın yanı sıra, Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan, Belediye Başkan Yardımcısı Vedat GENÇ, İl Jandarma Komutanı j. Alb. İsa ÇAKMAK, İl Emniyet Müdürü Hasan ONAR, Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürü Zühtü BOZDEMİR, Türkiye Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Nazım ULU, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Rıfat ÜNLÜ, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa UZUN, Denetimli Serbestlik Müdürü Ali VARIŞ, Baro Başkanlığı temsilcisi Av. Adnan UÇAR katılmıştır.
Sayın Valimiz Ali KOLAT “Çocuğun aile içinde olduğu gibi toplum hayatında da yeri çok büyüktür. Her yönden iyi yetiştirilmiş çocuklar geleceğin güvencesi olacak ve Türk toplumunun kalkınmasında önemli görev yapacaklardır. Fakat, her çocuk eşit şartlara sahip olamıyor maalesef. Korunma ihtiyacı olan veya suça sürüklenen çocukların korunmasına, haklarının ve esenliklerinin güvence altına alınması için konulan Çocuk Koruma Kanunu ile mağdur çocuklarımıza daha iyi yaşam olanakları sunulmaktadır. Bu konudaki hizmetlerin daha da iyileştirilmesi için işbirliği içinde çalışmalıyız. Çünkü çocuklar bizim geleceğimizdir.” diyerek konuşmasına son verdi.
Daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Zühtü BOZDEMİR, İl Müdürlüğümüzce yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. “2015 yılı içerisinde 31 Danışmanlık Tedbiri, 7 Sağlık Tedbiri, 22 Eğitim Tedbiri, 9 Barınma ve Bakım Tedbirlerinin verildiğini ve Tedbir kararlarının kurumlar arası iş birliği içinde koordineli olarak yürütüldüğünü belirtti. "Hayat Boşluk Kabul Etmez” ve “Umuda Yolculuk” projeleri ile madde bağımlısı ve suça sürüklenmiş çocukların rehabilite edilmeye çalışıldığını, projelerden olumlu sonuçlar alındığını ve Projelerin çevre illere örnek olarak uyuşturucu bağımlılığı konusunda farkındalık kazandırıldığını ifade etti.
Ayrıca Sığınmacı çocuklara yönelik İl Müdürlüğümüzce yürütülen “Sığınmacıların Sosyal ve Ekonomik Yaşama Entegrasyonu” Projesi kapsamında 15 sığınmacı çocuğa ailelerinin yanında Cumartesi-Pazar günleri Kırıkkale Lisesinde Türkçe öğretildiğini, Kalkınma Bakanlığı ve Ahiler Kalkınma Ajansının desteği ile 120.000 TL bütçe ayrılan bu Proje kapsamında 1070 sığınmacıya destek ve yardımda bulunulacağını, Bu proje ile Sığınmacı ailelerin ve dolayısıyla çocukların suça karışmalarının önlenmesi amaçlandığını belirterek konşmasına son verdi. Toplantı görüş ve önerilerle sona erdi.


Sonraki Sayfa: YENİ YIL ÇOŞKUSU

Önceki Sayfa : ÇOCUK HAKLARI BİLGİLENDİRME SEMİNERİ YAPILDI.