19 Eylül Gaziler Günü Programı Gerçekleşti

19 Eylül Gaziler Günü Anma Programı bugün yapılan çeşitli etkinliklerle gerçekleştirildi.

Program saat 10.00 da Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtına çelenklerin sunumuyla başladı.

Buradaki çelenk koyma törenine; Valimiz Sayın Dr. M. İlker Haktankaçmaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Selami Arslan, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, İl Protokolü, davetliler, şehit yakınları ve gaziler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapıldı.

Tören daha sonra Kırıkkale Şehitliği’nde devam etti. Burada ilk önce Saygı Duruşu ve saygı atışı yapıldı.

Vali Sayın Haktankaçmaz, Şeref Defterini imzaladı.

Burada, İl Müftü Vekili Şinasi Öztürk tarafından tüm şehitlerimiz için dua edilmesinin ardından, Valimiz Sayın Haktankaçmaz ve beraberindekiler, şehit mezarlarını tek tek gezerek kırmızı karanfil bıraktı.

Kırıkkale Şehitliği ziyaretinden sonra, İl Müdürlüğümüz tarafından Polisevinde şehit aileleri ve gaziler onuruna yemek organizasyonu gerçekleşti.
 
İl Müftü Vekili Şinasi Öztürk tarafından okunan dua ile başlayan yemek programında İl Müdürümüz Hatice Uğurlu günün anlam ve önemine binaen  konuşmalarını yaptı. Uğurlu “Şehitlik ve Gazilik, milletimiz için şereflerin en yücesidir. Milletimiz Tarih boyunca ülkemizin bütünlüğüne, bağımsızlığımıza ve birlikte yaşama irademize kast eden düşmanlar karşılarında daima ‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi’ anlayışı ile dimdik duran sağlam bir milli irade sergilemiştir. Bugün bu topraklar üzerinde bağımsız ve hür olarak yaşamamızı bu iradeye borçlu olduğumuzu unutmamalıyız. Gaza ruhu dün olduğu gibi bugün de milletimizin bilincinde yaşamaya devam etmektedir. Bu millet 15 Temmuz’da meydanlardaki cansiperane mücadelesiyle ‘Gazi Millet’ unvanını taşımayı hak ettiğini bir kez daha tüm dünyaya ispat etmiştir.Bu gün vesilesiyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere mukaddes değerlerimizin muhafazası ve terörle mücadelede hayatlarını tereddütsüz tehlikeye atan gazilerimizi şükran ve minnetle yâd ediyor, bu uğurda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle anıyoruz Hayatta olan tüm gazilerimizin Gaziler Günü’nü tebrik ediyor, kendilerine sağlıklı ve mutlu ömürler diliyorum” dedi. Ardından Vali Haktankaçmaz günün anlam ve önemine binaen konuşmalarını yaptı.
Program yemek duası ile son buldu.


Sonraki Sayfa: İl Müdürümüz Hatice UĞURLU'nun 19 Eylül Gaziler Günü Mesajı

Önceki Sayfa : Aile Eğitim Programı Kapsamında Eğitimler Devam Ediyor