18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Nedeniyle Yemek Programı Gerçekleştirildi

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 102’nci Yıldönümü dolayısıyla tören düzenlendi.
 
Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Şehitlik ziyaret edildi.
 
Şehitlik ziyaretinin sona ermesinin ardından Valiliğimiz himayesinde İl Müdürlüğümüz tarafından Şehit Aileleri onuruna Polis evinde öğle yemeği verildi. Düzenlenen yemek programına Valimiz Sayın Dr.M.İlker Haktankaçmaz, Milletvekilleri Sayın Ramazan Can, Sayın Abdullah Öztürk, Sayın Mehmet Demir, Garnizon Komutanı Tuğg. Sayın Selami Öztürk, Belediye Başkanı Sayın Mehmet Saygılı, Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Kasım Tüten, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Ekrem Yıldız, Vali Yardımcısı Sayın Dr.Ayhan Özkan, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Sayın İsa Çakmak, İl Emniyet Müdürü Sayın Mahmut Çorumlu, İl Müdürümüz Hatice UĞURLU ve diğer İl Müdürleri, Şehit ailelerimiz ve Gazilerimiz katıldı.
 
Yemekte açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Hatice UĞURLU “Vatan toprağını paha biçilmez ve mübarek kılan şehitlerimizin kahramanlıkları sayesinde, yedi düvele karşı kazanılan “Çanakkale zaferinin 102. yıl dönümünü, coşkuyla kutladığımız bugünde; uğruna büyük bedeller ödediğimiz, bayraklaşan vatan toprakları için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi; Şehitler Günü vesilesiyle saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.
 
Aziz şehitlerimizin değerli yakınları sizler en değerli varlıklarınızı, eşinizi, oğlunuzu, kardeşlerinizi; küçükler babalarını, bu vatan için şehit verdiniz. Bunun dünyada herhangi bir karşılığı söz konusu olamaz. Bundan daha kıymetli, bundan daha büyük bir fedakârlık yoktur. Onların bu kahramanlıkları ve fedakârlıkları bizim varlık sebebimiz olmuştur ve bizler, sizler için ne yaparsak yapalım sizlerin hakkını hiçbir şekilde ödeyemeyiz. Sizlere olan minnet borcumuzu anlatmada ne söylesek azdır, ne kadar güzel kelimeler kullansak yetersizdir.
Sizler bizim başımızın tacısınız ve şehitlerin emaneti olan sizlere sahip çıkabilmek, milletimizin vicdanını rahatlatma adına bizim yapabileceğimiz en önemli görevdir.
 
Bakanlık taşra teşkilatı olarak  şehitlik ve gazilik kavramlarının ne kadar değerli olduğunun bilinci içinde hareket ediyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da, şehit yakınları ve gazilerimizin ihtiyaçlarının karşılanması ve sorunlarının giderilmesi konusunda, yapılan çalışmalara her türlü katkı ve desteği vermeye devam edip her zaman yanınızda olacağız” dedi
Akabinde günün anlam ve önemine binaen konuşma yapan Milletvekili Ramazan Can şunları söyledi: “Bu coğrafya da huzurlu bir şekilde yaşıyor, çocuklarımız, torunlarımız rahat görüyorsa bu şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesindedir. Bugün gururlu ve aynı zamanda duygusal bir gün. 1915’de yedi düvel Türkiye’nin üzerine yürümüş, ancak millet tek vücut olarak bedenlerini siper etmiş ve tarihte destanlaşmıştır. Bütün şehitlerimizin emanetleri başımız üstünedir. Şehitlerimizin hatıralarına her zaman sahip çıkacağız.” dedi.
 
Daha sonra kürsüye davet edilen Vali Haktankaçmaz’da şunları kaydetti: “ Bu toprakları bizlere vatan yapan aziz şehitlerimizin, gazilerimizin aziz hatırası önünde saygı ile eğiliyorum. Bu topraklar kolay vatan olmadı. Zaten kolay vatan olsaydı, kolay bir şekilde de vatan olmaktan çıkardı. Bizlere bu toprakları vatan olarak emanet edenler; Malazgirt’te, Mohaç’da, Kosova’da hangi duygu ile hareket ettilerse, Sarıkamış ’da, Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşında da aynı duygu ile hareket ettiler.15 Temmuz’da Millet için, Bayrak için, Ezan için sokağa dökülenler de aynı duygu ile hareket ettiler.” dedi.
 
Söz konusu yemek programı İl Müftüsü tarafından yapılan dua ile son buldu.

 


Sonraki Sayfa: 18 Mart Şehitleri Anma Programı Kapsamında Protokol ve Öğrencilerle Şehit Ailelerimiz Ziyaret Edildi.

Önceki Sayfa : İl Müdürümüz Hatice UĞURLU'nun "18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası" Kutlama Mesajı