12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü

Bugün 12 Haziran Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü...

Bu tarih, 2002 yılında Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından dünyada çalışan milyonlarca çocuğun sorununa dikkat çekmek, çocuk işçiliğine karşı sesimizi yükseltmek için bir fırsat sunmak amacıyla belirlenmiştir.

Çocuk işçiliğinin önüne nasıl geçilir?
Çocuk işçiliğinin önüne geçmeyi amaçlayan başlıca sözleşmeler; 1973 tarihli yasal çalışma için minimum yaşı 15 olarak belirten 138 sayılı 'Asgari Yaş Sözleşmesi', 1999 tarihli 182 sayılı 'Çocuk İşçiliğinin En Kötü Biçimlerinin Önlenmesi Sözleşmesi' ve UNICEF'in 1995'te hazırladığı 'Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesi'.
Elbette ki öncelikli olarak yapılması gereken, bu sözleşmelerin hükümlerine uyulması için gerekli düzenlemelerin yapılması, bu düzenlemelere uyulması ve denetimlerinin sağlanması...
Çocuk işçiliği konusunda denetimlerin sıklaştırılması elzemdir. Yasal olarak sosyal güvenlik kurumuna kaydı mümkün olan ancak kayıt dışı çalıştırılan çocuklar için de uygulanan denetimler sıklaştırılarak, bu konudaki cezai yaptırımlar artırılmalıdır.
Çıraklık eğitiminin ucuz iş gücü olarak kullanılmasını önleyici yasal düzenlemeler yapılmalıdır.
Ancak çocuk işçiliği ile mücadelede kalıcı bir çözüm için yalnızca bu alanda yapılan mevzuat değişiklikleri elbette ki yeterli olmayacaktır. Türkiye'de çocuk işçiliği, yasal uygulamaların yetersizliğinin yanı sıra, yoksulluk gibi ekonomik koşullar ile gelenekler çerçevesinde oluşan sosyal bir sorundur.
Birçok aile en temel gereksinimlerini karşılamak için dahi, ne yazık ki çocuklarının maaşlarına muhtaç durumda. Bu muhtaçlığı giderebilmek için, ailelerin ekonomik durumunu iyileştirici, işsiz aile bireylerinin istihdama katılmasını sağlayan ekonomi politikaların üzerinde titizlikle çalışılmalıdır.
Ülkemizde çocuk işçi ölümlerinin en çok yaşandığı sektör olan tarım sektöründe çalışan çocuklar için özellikle önlemler alınmalı, eğitimlerinin devamı için de gerekeli politikalar uygulanmalıdır.
Çocuk yoksulluğunun önüne geçilmesi amaçlanmalıdır.
Eğitimde kesintisiz eğitim esası uygulanarak, bu konuda yapılan denetimler sıklaştırılmalıdır.
Son olarak... Çocukların çocukluklarını özgürce yaşamaları ve onların daha güzel bir dünyada yaşaması için verdiğimiz mücadeleyi anlamlı kılabilmek için onların yaşadıkları sorunları gündemde tutmak ve çocuk işçiliği ile mücadele etmek hepimizin görevi...


Sonraki Sayfa: Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezinde İftar Programı Düzenlendi

Önceki Sayfa : İl Müdürümüz Hatice UĞURLU'nun Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı