10-16 Mayıs Engelliler Haftası Programı

 

10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle İl Müdürlüğümüz bahçesinde Sayın Valimiz M.İlker HAKTANKAÇMAZ’ın katılımı ile engelliler haftası kutlandı. Vali Haktankaçmaz’ın yanı sıra,Garnizon Komutanı Tuğg.Selami Arslan, Belediye Başkan Yardımcısı Halil Danacı,İl Jandarma Komutanı J.Alb.İbrahim Ayhan Vural, İl Müdürümüz Hatice Uğurlu ile kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, bakım ve rehabilitasyon merkezinde kalan engelilerimiz  katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan program Kırıkkale Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi görme engelli Süleyman  SALTIK’ın konuşması ile devam etti. Akabinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Hatice UĞURLU günün anlam ve önemine binaen konuşmalarını yaptı.

UĞURLU konuşmasında “Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak, toplumla bütünleşmelerini ve geleceğe umutla bakabilmelerini sağlamak, onları toplumsal hayatta etkin ve verimli kılmak adına dayanışma ve yardımlaşma duygularımızın güçlenmesine vesile olan “Engelliler Haftası”, her yıl 10-16 Mayıs tarihlerinde yapılmaktadır
Anayasamızda yer verilen “Sosyal bir hukuk Devleti” olabilmenin gereği olarak Devletimiz, engelli vatandaşlarımızın, müreffeh bir şekilde hayatlarını sürdürebilmeleri, sosyal ve ekonomik hayata katılmalarını sağlayarak toplum içerisinde daha çok bulunmaları,  eğitim haklarını kullanabilmeleri, istihdama katılarak üreten ve ülkesine katma değer yaratan bir insan olabilmeleri için çok önemli adımları hayata geçirmektedir.
Engellilerin toplum ile bütünleşmiş olarak yaşamasını sağlamak, bir dizi destek ve yardım hizmeti sunmak bakım sağlayıcılarını desteklemek bireylerin bağımsızlığına katkıda bulunacaktır ve engelli insanlar ile aile üyelerinin ekonomik ve sosyal faaliyetlere katılımına olanak tanıyacaktır.Bu kapsamda Kırıkkale Aile Sosyal Politikalar İl müdürlüğü olarak engelli bireylere yönelik faaliyetlerimizden bahsetmek isterim;

  • Evde Bakım Hizmetimizden şuan  itibariyle 2021 kişi yararlanmaktadır.
  • Genel toplamda 3100 kişi Engelli Kimlik Kartı hizmetinden yararlanmıştır.
  • Sosyal yardımlaşma vakfımız tarafından 1090 engellimize engelli aylığı 123 engelli yakınımıza da engelli yakını aylığı bağlanmıştır.
  • Müdürlüğümüze bağlı olarak faaliyet gösteren ruhsal ve zihinsel engelli kadın vatandaşımıza hizmet veren İlimiz Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi bulunmakta olup şuan itibariyle 48 engellimize hizmet vermektedir.
  • Yine İlimizde 2010 yılından beri faaliyet gösteren 76 yatılı kapasiteli, halen 72 engelli vatandaşımızın fiili bakımının gerçekleştirildiği Müdürlüğümüze bağlı Özel Bakım Merkezi faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu hizmetlerle İlimizdeki bakıma muhtaç engelli vatandaşlarımızın bakım ihtiyaçları karşılanmaya çalışılmaktadır.
  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı koordinasyonunda Müdürlüğümüzce Otizmli bireye sahip ailelerin ve otizmli bireylerin artan ihtiyaçlarını ve çeşitlenen taleplerini karşılamak ve yaşam kalitelerini artırmak, ailelere destek vermek, sistemli ve nitelikli bakım hizmetlerinin sunulabilmesini sağlamak için uygun politikaların gerçekleştirilmesine yönelik “Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Bireylere Yönelik Ulusal Eylem Planı” hazırlanmıştır.
  • İl Müdürlüğümüzün koordinesinde yürütülen  Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği kapsamında, Komisyon üyeleri tarafından oluşturulan heyetçe  umuma açık hizmet veren her türlü yapılar ve açık alanların erişilebilirliğin izleme ve denetimi yapılmaktadır. Bu güne kadar 54 kamu binasına erişilebilirlik kapsamında denetleme ve rehberlik yapılmış olup yıl içinde 25 kamu binasının da denetimi planlanmaktadır.
  •  Engelli memur alımları ile yapılan Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı (E-KPSS) ön başvuruları İl Müdürlüğümüzce yürütülmektedir.
  • Görme engellilerin bilgi çağının getirdiği yeniliklerden faydalanabilmeleri için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği ile başlatılan ve görme engellilerin gitmek istedikleri yere ulaşmalarını sağlayarak bağımsız hareket edebilmelerine destek olmak amacıyla yürütülen Gören Göz Projesi kapsamında Gören Göz Cihazı ön başvuruları yine Müdürlüğümüzce gerçekleşecektir. Engelliler Haftası vesilesiyle bütün toplumumuzu, bu alanda daha sorumlu davranmaya, daha yüksek bir hassasiyet göstermeye ve sorunların çözümüne katkıda bulunmaya davet ediyoruz.. Bu duygu ve düşüncelerle engelli vatandaşlarımızın, Engelliler Haftasını tebrik ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.” dedi

 Valimiz M.İlker HAKTANKAÇMAZ günün anlam ve önemine binaen konuşmalarını yaptı.HAKTANKAÇMAZ “Bu hafta boyunca Engelliler haftası nedeniyle gerçekleşecek etkinliklerde temel amaç halkımızın engellilerimizin karşılaştıkları sorunlara dikkat çekmek, engellilerimizin yaşadığı sorunlara çözüm bulmak, engellilerimizin kazandıkları başarıları bütün insanlarımıza duyurarak bir bilinç oluşturmaktır. Engelli olmasına rağmen sporda sanatta eğitim ve birçok alanda sayısız başarılara imza atmış kardeşlerimi buradan şahsım adına tebrik ediyor ve hayranlık duyduğumu belirtmek istiyorum. Bu tür etkinliklerle umarım engellilerimizin günlük hayatta karşılaştığı sorunlar giderek daha da çözüme kavuşarak, engellilerimize verilen desteklerin giderek artmasını temenni ediyorum” dedi.

Program verilen ikram akabinde İl Müdürlüğümüz bağlı Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezinde kalan engellilerimizin kendi el emekleri ile yaptıkları sergi gezimi ile son buldu.


Sonraki Sayfa: Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Kapsamında Farkındalık Eğitimleri Devam ediyor

Önceki Sayfa : İl Müdürümüz Hatice Uğurlu Nezdinde Bütün Annelerimizin Anneler Günü Kutlu Olsun