10-16 Mayıs Engelliler Haftası Kutlandı

 

10 – 16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası münasebetiyle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze bağlı Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğümüz tarafından bir etkinlik düzenlendi. Mevlüt Hiçyılmaz İşitme Engelliler Okulu öğrencileri ve Kırıkkale Görme Engelliler Derneği üyelerinin de destek verdiği programda unutulmaz anlar yaşandı. Programa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Zühtü Bozdemir, Kırıkkale Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürümüz Selbihan Eren, Kırıkkale Garnizon Komutan Vekili Albay Cezmi Özay, il Emniyet Müdürü Hasan Onar, Kırıkkale Belediye Başkan Yardımcısı Vedat Genç, Gençlik Spor İl Müdürü Rıfat Ünlü, Milli Eğitim İl Müdürü İsmail Çetin, Kültür ve Turizm İl Müdürü Yahya Kemal Er ve çok sayıda davetli katıldı.
 

BOZDEMİR’E TEŞEKKÜR

Programın açılış konuşmasını yapan Kırıkkale Engelsiz Yaşam Merkezi Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürü Selbihan Eren, kuruluşun 2013 Mayıs ayında açılması gerekirken yaşanan bazı protokol krizler nedeniyle 2016 Ocak ayında faaliyete geçtiğini belirtti. Eren, ‘Kuruluşumuzun faaliyete geçmesinde gerek kişisel gerekse idari çabaları sayesinde Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürümüz Zühtü Bozdemir’e çok teşekkür ediyoruz. Eksiklerimiz tabii ki var ama bu eksiklerimizi hep birlikte el ele vererek gidereceğiz’ ifadelerine yer verdi.
 

TOPLUMUN AYRILMAZ BİRER PARÇALARI

Kuruluş Müdürü Selbihan Eren’den sonra söz alan Kırıkkale Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Zühtü Bozdemir, ’10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası engelli bireylere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalığın artırılması açısından anlamlı bir tarihtir. Engelli vatandaşların hayatın her alanında kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürebilmeleri en temel insan hakkıdır. Huzurlu ve güvenli bir toplum oluşturulmasının yolu engelli vatandaşlarımızın da toplumun ayrılmaz birer parçası haline getirilmesi ile mümkündür. Devletimiz engelli vatandaşlarımızın yaşamlarının kolaylaştırılması ve iyileştirilmesi yönünde son yıllarda çok önemli yasal düzenlemeler yapmıştır. Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğü olarak engelli bireylerimize yönelik hizmet alanlarımızı geliştirmekte olup her fırsatta onları kucaklayarak eşit ve değerli olduklarını görmekteyiz. Bu durum insanlık borcumuzun yanı sıra çağdaş toplum ve sosyal devlet olmasının da en önemli gereğidir’ şeklinde konuştu.
 

SUNULAN HİZMETLER

İl Müdürümüz Bozdemir, ‘Kırıkkale 2010 yılından beri faaliyet gösteren 76 yatılı kapasiteli halen 72 engelli vatandaşımızın fiili bakımının gerçekleştirildiği Müdürlüğümüze bağlı özel bakım merkezi faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu hizmetlerle ilimizdeki bakıma muhtaç engelli vatandaşlarımızın bakım ihtiyaçları karşılanmaya çalışılmaktadır. Bakanlığımıza bağlı olarak faaliyet gösteren 60 yatak kapasiteli ruhsal ve zihinsel engelli bayanlara hizmet veren Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezimizde 2016 Mart ayı içinde engelli kabulüne başlanmıştır. Şuan fiilen 25 ruhsal engelli 8 zihinsel engelli olmak üzere toplam 33 engellimiz kalmaktadır. Engelli vatandaşlara sunduğumuz hizmetler dışında İl Müdürlüğümüz tarafından engelli vatandaşlarımızın karşılaştıkları sorunlara yönelik Toplum Engellileri Entegrasyonu Projesi (TEEP) ile 40 kamu personeli ve 20 engelli yakınına işaret dili eğitimi ve İŞKUR Destekli Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile birlikte 15 engellimize +Engele Yer Yok’ projesi ile reyon  görevlisi kursu verilmiştir’ ifadelerine yer verdi.
 

HEPİMİZ BİRER ENGELLİ ADAYIYIZ

İl Müdürümüz Bozdemir son olarak, ‘Hepimiz birer engelli adayı olduğumuzu unutmamalı, engellilerimizi anlayamaya ve yalnızca bir gün değil, her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirmeye çalışmalıyız. Engelliler Haftası’nda engelli vatandaşlarımız için engelsiz bir gelecek, aileleriyle birlikte daha mutlu ve huzurlu bir ömür diliyorum. Düzenlenen bu etkinliklerin toplumsal duyarlılığı artırmasına vesile olmasını temenni ediyor, tüm engellilerimizin Engelliler Haftası2nı kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum’ dedi.


 

Konuşmaların ardından Erngelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğümüzde hizmet alan hastalarımız ve Mevlüt Hiçyılmaz İşitme Engelliler Okulu öğrencileri tarafından düzenlenen birbirinden güzel gösteriler programa katlan davetlileri adeta mest etti. Program sonunda davetlilere ikramda bulunuldu. 


Sonraki Sayfa: 5395 SAYILI ÇOCUK KORUMA KANUNU KAPSAMINDA İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Önceki Sayfa : İl Müdürümüz Zühtü BOZDEMİR'in 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlama Mesajı